YDS Nedir?

YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) ÖSYM tarafından yapılan, çoktan seçmeli 80 soruluk ve 150 dakikalık bir lisan sınavdır. Kaldırılan KPDS ve ÜDS sınavlarının yerine düzenlenen YDS sınavı başta İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde yılda 2 defa yapılmaktadır; diğer birçok dilde yapılan sınavlarda ise adayların yılda sadece 1 defa sınava girme hakkı bulunur.

YDS’ye kimler girebilir?

  • Doçent adayları, doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylar.

  • Yüksek lisans yapmak isteyen lisans mezunları.

  • Dil tazminatı, yurtdışı görevi vs. için yabancı dil seviyesini belirlemek isteyen kamu çalışanları.

  • Tıpta Uzmanlık Sınavı(TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı’na (DUS) girecek olanlar.

  • KPSS’ye girerek kamu personeli olacak adayların, çalışacakları kamu kurumunun talep ettiği dil bilgisi seviyesini belirlemek isteyenler.

  • Herhangi bir amaca yönelik olmasa da, yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek isteyen üniversite ya da yüksekokul mezunları.

YDS sonucunun geçerlilik süresi ne kadardır?

YDS skorunuz dil tazminatı için 5 yıl geçerlilik sürdürecektir. Akademik kadrolarda(doçentlik, yüksek lisans vs.) ise süresiz geçerlidir. Ancak farklı üniversite ve enstitülerin bu konuda farklı uygulamaları da olabilir, bu yüzden üniversite veya enstitüden şahsen bilgi alınmasını kesinlikle öneriyoruz.

YDS’den kaç puan almalıyım?

Doçent adaylarının en az 65 puan, doktora / sanatta yeterlik adaylarının ise en az 55 puan almaları gerekmektedir.

65 puan = 52 doğru - 55 puan = 44 doğru

NOT: YDS’de yanlışlar hiçbir şekilde doğruyu götürmez.YDS hangi alanlarda yapılır?

YDS’de üç temel bilimden sorular bulunur;Fen, Sağlık, Sosyal. Ancak ÜDS’den farklı olarak, YDS’de bilim dalı ayrımı olmayacaktır. Adaylar hangi alanda eğitim almış olursa olsun aynı sınava tabi tutulacaktır.